I Puchar Polski osób niepełnosprawnych w Bocci

azs-uz-logo-50x50W drzonkowskiej hali WOSiR-u 14. czerwca odbył się I Puchar Polski osób niepełnosprawnych w Bocci. W zawodach udział wzięły reprezentacje  z Głogowa, Nowego Sącza, Poznania, Szczecina, Warszawy,  Zamościa, oraz Zielonej Góry.

Organizację zawodów powierzono Zrzeszeniu Sportowo Rehabilitacyjnemu Start w Zielonej Górze. Zielonogórski Start obok Poznania od lat najbardziej aktywnie propaguje w Polsce boccię jako paraolimpijską dyscyplinę sportową skierowaną przede wszystkim do osób ze znaczną niepełnosprawnością, należymy do grona współzałożycieli Polskiej Federacji Bocci Niepełnosprawnych.

Puchar Polski w bocci na stałe wejdzie do centralnego kalendarza imprez sportowych dla osób niepełnosprawnych. Ten pierwszy w Drzonkowie miał znaczenie historyczne, ponieważ zapoczątkował prowadzenie krajowego rankingu zawodników bocci , dzięki któremu zostanie wyłoniona ścisła kadra Polski w tej dyscyplinie sportu. Doniosłość tego faktu potwierdziła obecność na zawodach przedstawicieli Polskiej Federacji Bocci Niepełnosprawnych w osobach Prezesa Zarządu Romualda Schmidta oraz Wiceprezesa Zarządu Beaty Dobak Urbańskiej, którzy jako pierwsi rozpowszechniali boccię w Polsce.

W zawodach udział wzięły reprezentacje z Głogowa, Nowego Sącza, Poznania, Szczecina, Warszawy, Zamościa, oraz Zielonej Góry. Wśród uczestników zawodów znaleźli się członkowie kadry narodowej, czołowi zawodnicy w kraju, z których kilkoro ma szansę zakwalifikować się do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich Rio de Janeiro'2016.

Podczas zawodów prowadzona była klasyfikacja indywidualna w grupach: BC3 (zawodnicy grający przy pomocy asystenta, z użyciem specjalistycznej rynny), BC2 i BC4 zgodnie z przepisami BISFed (Międzynarodowej Światowej Federacji Bocci). Prowadzona była również rywalizacja w konkurencji zespołowej w grupie OPEN - zespoły 3-osobowe (bez względu na rodzaj schorzenia i płeć).

Reprezentanci KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego zajęli V miejsce w kategorii OPEN.

 

Dodatkowe informacje