W Winobraniowym Turnieju I liga górą! W tym roku lepszy AZS!

azs-uz-logo-50x50Tegoroczne eliminacje wojewódzkie Pucharu Polski przyniosły kawał dobrej piłki ręcznej. W Winobraniowym Turnieju górowały zespoły z pierwszej ligi, a po 1 miejsce sięgnęli zielonogórzanie.

winobraniowy finał62

W przeciwieństwie do roku ubiegłego, w tegorocznej edycji udział wzięły wszystkie seniorskie zespoły mężczyzn naszego województwa. W meczach półfinałowych biało-zieloni pokonali UKS Trójkę Nowa Sól 35:22, a gorzowska Stal rozprawiła się z TS ZEW Świebodzin 30:14. Mecz o 3. miejsce przyniósł emocje tylko w pierwszej połowie. Na tyle sił starczyło nowosolanom, później reprezentacja Świebodzina skutecznie odskakiwała. Ostatecznie mecz zakończył się triumfem ekipy Mariusza Kwiatkowskiego i Dariusza Wojtali 24:17.

Mecz finałowy był kwintesencją całego sobotniego turnieju. Naprzeciw siebie stanęły reprezentacje Gorzowa i Zielonej Góry. Mimo, iż pojedynek był bardzo wyrównany, to minimalna przewaga bramkowa zawsze budowała się na koncie gorzowian. Role odwróciły się w 51. minucie kiedy to AZS wyszedł na prowadzenie. Zgromadzeni w hali przy ul. Profesora Szafrana 6 mogli oglądać wyważoną i rozsądną odsłonę szczypiorniaka. Konsekwentna gra akademików oraz szczelnie zamurowana bramka zmusiła gorzowian do zastosowania obrony "każdy swego" w ostatniej minucie meczu. Podwójnie osłabieni zielonogórzanie rozpracowali defensywę rywala i na 10 sekund przed końcem wynik spotkania zamknął Jędrzej Jasiński 22:20.

winobraniowy finał79
Prezes LZPR - Bronisław Maly wręcza statuetkę Jędrzejowi Jasińskiemu. Autor: Wiesław Zdanowicz

Zwycięstwo w tym turnieju, dało jednocześnie kwalifikację do Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Tym samym KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego znalazł się w gronie 32 najlepszych ekip w Polsce. Warto nadmienić, iż w ubiegłym sezonie awans zdobyła Stal Gorzów, pewnie pokonując reprezentację Miasta Zielona Góra.

Wyniki spotkań:
KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego - UKS Trójka Nowa Sól 35:22 (16:8)
KS Stal Gorzów - TS ZEW Świebodzin 30:14 (13:7)
TS ZEW Świebodzin - UKS Trójka Nowa Sól 24:17 (13:11)
KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego - KS Stal Gorzów 22:20 (10:10)

Nagrody indywidualne:
Najlepszy bramkarz turnieju - Marek Wieczorek (53% obronionych piłek)
Król strzelców - Mateusz Stupiński (16 bramek)
MVP turnieju - Jędrzej Jasiński

winobraniowy finał82
Zespół KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autor: Wiesław Zdanowicz

Więcej zdjęć dostępnych tutaj