25 bramek na dobry początek! Wystartowała Uniwersytecka Liga Futsalu

azs-uz-logo-50x50Losowanie terminarza oraz pierwsza kolejka rozgrywek Uniwersyteckiej Ligi Futsalu dobiegły końca. W miniony poniedziałek rekordowa liczba jedenastu zespołów rozpoczęła sześciomiesięczne zmagania halowej piłki nożnej o Puchar Przewodniczącej PS UZ.

DSC06656

Tydzień przed inauguracją rozgrywek odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym przedstawiono założenia tegorocznej ligi. Przewodnicząca PS UZ Dominika Masionek oraz Dyrektor Klubu AZS UZ Marek Lemański nie kryli zadowolenia z rozwoju studenckich zmagań.

- Z AZS-em organizujemy wiele imprez sportowych, od tych małych, po naprawdę duże. Po dwóch latach współpracy, uważam że taką wisienką na torcie jest Uniwersytecka Liga Futsalu. Rozgrywki mają na celu zrzeszyć studentów i pracowników UZ oraz promować sport, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach zapomina się o zdrowiu, które jest tak bardzo ulotne - skomentowała Dominika Masionek, Przewodnicząca PS UZ.

Podczas spotkania został przedstawiony regulamin rozgrywek oraz odbyło się losowanie. Pierwsza runda zostanie rozegrana systemem "każdy z każdym" i potrwa do końca marca. Druga odsłona odbędzie się z podziałem na grupy. Najlepsi zostaną nagrodzeni na scenie podczas Dni Kultury Studenckiej Bachanalia 2020, które zaplanowano na drugą połowę maja. Oto uczestnicy tegorocznej edycji:

 1. Soplica Hesoyam
 2. Koalicja Egzotyczna
 3. Wybrzeże Klatki Schodowej
 4. GKS
 5. Butyri Cacao
 6. Lipinki Łużyckie
 7. Wolny Elektron
 8. Upadłe Gwiazdy
 9. Marian Mixtape
 10. KebabuYogiego.pl
 11. FC Inżynierzy

Jak widać studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego są kreatywni. Też zastanawiacie się skąd wzięły się te nazwy? Porozmawialiśmy z przedstawicielami wszystkich drużyn i przygotowaliśmy krótką etymologię.

W pierwszej kolejności naszą uwagę przykuła niepolska nazwa jednego z zespołów - Butyri Cacao. Ekipę reprezentują studenci medycyny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jak się okazuje, po łacinie Butyrum Cacao oznacza Masło Kakaowe. Co łączy przyszłych lekarzy z tym produktem? Żacy dowiedzieli się z wykładów, że masło kakaowe jest wykorzystywane w farmacji do produkcji ... czopków.

Równie ciekawa, okazała się historia zespołu Koalicja Egzotyczna. Barwy drużyny reprezentują przyjaciele i znajomi o zupełnie różnych poglądach politycznych. Każdy z zawodników prezentuje inne stanowisko, jednak szanują swoje przekonania. Na czas rozgrywek postanowili zawiązać koalicję, mocno egzotyczną, tak jak ich poglądy.

KebabuYogiego.pl można powiązać z nazwą sponsora tytularnego, a Wybrzeże Klatki Schodowej zaczerpnięto z internetu.

KebabuYogiego.pl po pierwszym zwycięskim meczu
KebabuYogiego.pl po pierwszym zwycięskim meczu

Niektóre zespoły mają już sportową historię na swoim koncie, jednak pierwszy raz startują w Uniwersyteckiej Lidze Futsalu. Idealnym przykładem jest GKS, który w maju 2019 uczestniczył w Bachanaliowym Turnieju Futsalu. Co ciekawe, wygrał. Zawodnikom tak się spodobało, że postanowili spróbować swoich sił w ULF. Zapytani o rozwinięcie skrótu GKS, powiedzieli że od maja nad tym pracują. Marian Mixtape to z kolei uczestnik Żarskiej Ligi Futsalu. Kierownik ekipy Dominik Biernat formował skład z zawodników A i B klasy.

Upadłe Gwiazdy z uśmiechem przyznają, że są sportowymi emerytami. Każdy z nich miał przygodę z trawiastą piłką nożną i reprezentował swoją wioskę lub miasteczko. Jakiś czas temu zawiesili buty na kołek, jednak długo nie wytrzymali w bezruchu i postanowili wystartować w studenckiej lidze dla zabawy. Śmiemy podejrzewać, że Soplica Hesoyam to przedstawiciele e-sportu. Poprosiliśmy ich o wyjaśnienie drugiego członu nazwy. Reprezentanci jednogłośnie przyznali, że jest to kod ?na życie? w grze Grand Theft Auto i wierzą, że podczas ich meczów futsalu również zadziała.

FC Inżynierzy to nowy zespół, który składa się ze studentów inżynierii środowiska oraz budownictwa, natomiast w ekipie "Lipinki Łużyckie" spotkaliśmy wiele znajomych twarzy.

- W tamtym roku wygraliśmy ULF ale pod nazwą Hefalumpy. W naszym zespole nastąpiły zmiany. Odeszło kilku czołowych zawodników, pojawili się nowi, stąd nie mogliśmy zostać przy starej nazwie. Chcemy bronić tytułu mistrza. Jesteśmy pewni siebie i tanio skóry nie sprzedamy - powiedzieli przed meczem Rafał Gronostaj i Marek Koryczan.

Jak kształtują się wyniki pierwszej kolejki? Kod "na życie" zadziałał z dużą mocą bowiem Soplica Hesoyam pokonała Koalicję Egzotyczną 5:0. Pewne swego Lipinki Łużyckie rozniosły fanów masła kakaowego z Butyri Cacao 7:2. GKS, po wyrównanym meczu pokonał Wybrzeże Klatki Schodowej 3:2. Marian Mixtape nie podołał "kebabowym" chłopakom z kebabauyogiego.pl przegrywając 1:4. Upadłe Gwiazdy mogą zaliczyć powrót do gry do udanych, pokonując Wolne Elektrony 1:0. W pierwszej kolejce pauzowała ekipa FC Inżynierzy.

Aktualna tabelę, terminarz oraz wyniki spotkań znajdziecie po prawej stronie.

Dodatkowe informacje